środa, 26 lutego 2014

Zaproszenie na wykład Pana Krystiana Szczęsnego "Biblioteka i książka - dawniej i dziś"

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
w Katowicach, 
Filia w Jaworznie

 zaprasza na wykład 
Pana Krystiana Szczęsnego

„Biblioteka i książka - dawniej i dziś”

we wtorek 4 marca 2014 
o godz. 9.30 
Rynek Główny 17 (II piętro).

 
 
Źródła CC:

"Moje Bronowice, mój Kraków" - wykład Pani Barbary Sikory

Dnia 25 lutego 2014 odbył się w naszej bibliotece wykład Pani Barbary Sikory: Jaworznickie rozbłyski w działalności Lucjana Rydla. Wokół książki Marii Rydlowej "Moje Bronowice, mój Kraków".
Gościliśmy słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, uczniów I Liceum Ogólnokształcącego oraz zainteresowanych mieszkańców Jaworzna. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością: senator RP Pan Bogusław Śmigielski oraz poseł na Sejm Pan Wojciech Saługa.
W magiczny sposób przenieśliśmy się do młodopolskich Bronowic Małych koło Krakowa, do świata Lucjana Rydla poety, dramatopisarza, ale również działacza społecznego, który prowadził wykłady naukowe m. in. w Jaworznie.

Zgromadzeni poznali mnóstwo ciekawostek z życia w Bronowicach, nie tylko dotyczących ślubu Rydla z córką chłopa z Bronowic - Jadwigą z Mikołajczyków (20 listopad 1900, Kraków, Bazylika Najświętszej Maryi Panny w Krakowie). Wydarzenie to wpisało się w kanon obowiązkowych lektur w Weselu Stanisława Wyspiańskiego, natomiast większość z postaci występujących w dramacie ma swój odpowiednik w ówczesnej rzeczywistości. Poznaliśmy również postać Pani Marii Rydlowej, żony Jacka Rydla, wnuka poety Lucjana Rydla, której książkę "Moje Bronowice, mój Kraków" w 2013 roku wydało Wydawnictwo Literackie.

Lucjan Rydel - oryginał nad oryginałami. Wykład w Jaworznie
Relacja dzięki uprzejmości dlaCiebietv

 

Zapraszamy do przeczytania
"Wesela" Stanisława Wyspiańskiego 
na stronach
Wirtualnej Biblioteki Literatury Polskiej
realizowanej w ramach projektu UNESCO 
"Biblioteka Wirtualna Klasycznych Tekstów Literatury Świata"
Źródła CC:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Lucjan_Rydel_-_Kazimierz_Sichulski.jpg

poniedziałek, 24 lutego 2014

Projekt edukacyjny "Moja książeczka"

Z okazji Roku Czytelnika 2014
nauczyciele bibliotekarze
Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej,
Filia w Jaworznie 
serdecznie zapraszają 
Grono Pedagogiczne i Przedszkolaków 
do udziału w projekcie edukacyjnym (kliknij)
Źródła CC: 
http://www.flickr.com/photos/48445211@N06/7242170060

wtorek, 18 lutego 2014

Zaproszenie na spotkanie "Moje Bronowice, mój Kraków" - prelekcja Pani Barbary Sikory


Inaugurujemy Rok Czytelnika spotkaniem z

Panią Barbarą Sikorą
Jaworznickie rozbłyski w działalności
Lucjana Rydla.
Wokół książki Marii Rydlowej
"Moje Bronowice, mój Kraków"

we wtorek 25 lutego 2014,
o godzinie 9.00,
Rynek Główny 17 (drugie piętro).


Książkę Pani Marii Rydlowej wydało
Wydawnictwo Literackie
w 2013 roku.
Zapraszamy bezpośrednio na stronę Wydawnictwa.




Ze względu na prawa autorskie nie zamieszczamy okładek książek.
Źródła CC:
http://www.flickr.com/photos/44124473616@N01/77719123

środa, 12 lutego 2014

Rok Czytelnika 2014

 Rok Czytelnika 2014

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka - Filia w Jaworznie
zaprasza Czytelników do wspólnych obchodów Roku Czytelnika 2014.

Ludzie książki pragną uczcić 650-lecie powstania najstarszej polskiej uczelni wyższej Uniwersytetu Jagiellońskiego inaugurując rok 2014 Rokiem Czytelnika. Bliższe informacje o oficjalnych obchodach mogą Państwo znaleźć na stronach Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (KLIKNIJ).

Bibliotekarze, księgarze, drukarze oraz wydawcy pragną zwrócić uwagę na fatalny stan czytelnictwa w naszym kraju. Raport ze stanu czytelnictwa w roku 2012 został opublikowany na stronach Biblioteki Narodowej. Do poczytania TUTAJ. Jak możemy się przekonać, z roku na rok zwiększa się liczba osób, które nie przeczytały ani jednej książki. Dwa lata temu było to ponad 60% osób ankietowanych. Miejmy nadzieję, że medialne nagłośnienie akcji spowoduje wzrost liczby osób sięgających po tak wspaniałą rozrywkę, jaką jest obcowanie ze słowem pisanym, nie tylko w formie krótkich artykułów pojawiających się na portalach internetowych, ale również w opasłych tomiszczach klasyków i autorów współczesnych.

Strona jest obecnie w rozbudowie, jednak zapraszamy do jej regularnego odwiedzania. Pojawią się tu propozycje lektury dzieł beletrystycznych, jak również posiadanych przez naszą placówkę pozycjach z dziedziny pedagogiki, psychologii oraz socjologii. Postaramy się zainteresować Państwa naszymi projektami edukacyjnymi propagującymi czytelnictwo oraz wszystkim co łączy się z czytaniem.

Jeżeli mają Państwo uwagi lub propozycje dotyczące Roku Czytelnika to zachęcamy do kontaktu na adres mailowy: jaworzno@pbw.katowice.pl, telefoniczne pod numerem (32) 616-26-95 lub osobiście w siedzibie biblioteki
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Lompy w Katowicach - Filia w Jaworznie
Rynek Główny 17 ( II piętro )
43-600 Jaworzno

Serdecznie zapraszamy!

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka - Filia w Jaworznie

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Lompy w Katowicach, Filia w Jaworznie, działająca jako element systemu oświaty, służy potrzebom edukacyjnym i informacyjnym kształcących się i doskonalących nauczycieli, studentów, słuchaczy zakładów kształcenia nauczycieli oraz innych osób prowadzących działalność pedagogiczną.

Biblioteka Pedagogiczna w Jaworznie posiada bogaty, liczący ponad 38 tysięcy woluminów księgozbiór naukowy i popularnonaukowy, ze szczególnym uwzględnieniem, gromadzonej zgodnie z profilem placówki, literatury z zakresu pedagogiki i metodyki nauczania, psychologii i socjologii. Równocześnie, wychodząc naprzeciw potrzebom swoich czytelników, biblioteka systematycznie powiększa księgozbiór z innych dziedzin wiedzy oraz literatury pięknej. W zbiorach filii znajdują się ponadto broszury, dokumenty multimedialne i audiowizualne (głównie materiały edukacyjne na kasetach wideo) oraz ponad 2000 archiwalnych roczników czasopism gromadzonych od 1958 roku. Na bieżąco prenumeruje się około 50 tytułów czasopism głównie oświatowych, pedagogicznych i metodycznych dla nauczycieli przedmiotów objętych programem nauczania oraz psychologicznych.

Zasięg terytorialny działania Biblioteki Pedagogicznej w Jaworznie wyznacza okręg administracyjny miasta Jaworzno, zatem w wypożyczalni rejestruje się przede wszystkim użytkowników zamieszkałych, zatrudnionych, bądź kształcących się na jego terenie. Korzystanie ze zbiorów czytelni jest powszechnie dostępne dla wszystkich zainteresowanych zbiorami biblioteki.

PBW - Filia w Jaworznie od 2007 roku mieści się w nowej siedzibie na II piętrze budynku centrali Miejskiej Biblioteki Publicznej, usytuowanego w centrum miasta. Nowoczesne i funkcjonalne umeblowanie biblioteki, estetyczny wystrój wnętrz, a także warunki techniczne lokalu (klimatyzacja, monitoring, dźwiękoszczelne szyby, winda) zapewniają czytelnikom bezpieczne, spokojne i komfortowe warunki do pracy umysłowej. Dzięki rozwiązaniom architektonicznym i technicznym budynku placówka jest dostępna również dla osób niepełnosprawnych oraz matek z małymi dziećmi.Na pozbawionej barier architektonicznych przestrzeni lokalu biblioteki (o powierzchni blisko 600 m2) mieści się wypożyczalnia z wydzieloną częścią zbiorów ogólnodostępnych dla czytelników (serie wydawnicze, programy nauczania, multimedia, lektury szkolne, broszury, regionalia) oraz przestronna czytelnia na 30 miejsc. W filii dostępne jest również pomieszczenie przeznaczone do pracy zespołowej z grupami użytkowników (lekcje biblioteczne, warsztaty) oraz organizacji spotkań z nauczycielami i bibliotekarzami, wykładów, konferencji, prezentacji wystaw itp.