sobota, 10 maja 2014

Bibliotheca Extravaganza - Książki i biblioteki w obiektywie znanych fotografów Książki i biblioteki
w obiektywie znanych fotografów

Abelardo Morell

kubański fotograf, urodził się w 1948 (Hawana/Kuba). Wraz z rodzicami wyemigrował do Stanów Zjednoczonych w 1962 roku. Ukończył studia licencjackie w 1977 na Bowdoin College i MSZ na Yale University School of Art w 1981 roku. W 1997 roku otrzymał honorowy stopień na Bowdoin College.


"Pewnego dnia w 1993 roku, szukałem w książce dzieł El Greco. Kiedy odwróciłem stronę, jej powierzchnia złapała światło z okna, pod śmiesznym kątem, zmieniając reprodukcję obrazu w połyskujące zniekształcenie. To co zobaczyłem nie było już El Greco, lecz piękny nowy obraz. Fotografowałem ten efekt i natychmiast znalazłem inspirację w nowych sposobach spoglądania na książkę."

Cara Barer

Zamieszkała w Houston Cara Barer jest uznanym międzynarodowym fotografem, znanym ze swoich rzeźb oraz fotografii książki i papieru."Moje fotografie są przede wszystkim dokumentacją fizycznego rozwoju. Zmieniam zwykłe obiekty w rzeźby w stanie strumienia.", "Przekształcam książki w sztukę rzeźbiąc je, kolorując, a poprzez fotografię przedstawiam je jako nowe piękniejsze obiekty. Tworzę rejestr książki, jej okres półtrwania."


Doug Keyes

Amerykański artysta - fotografik. Poprzez wielokrotne naświetlanie tworzy fotografie książek oraz innych obiektów, chcąc w jednym obrazie zawrzeć ich  całość.Ellen Cantor

Wielokrotnie nagradzana amerykańska fotografka. Wykorzystuje ona podobną technikę wielokrotnego naświetlania jak Doug Keyes.


"Szukam widzialnego wśród niewidzialnego. Szukam, żeby odkryć i ujawnić ukryte niuanse życia, staram się odkryć i ujawnić to, co może być pomijane. Moje zdjęcia są jak wizualne medytacje, którymi chcę się podzielić."


Olafur Eliasson

"(ur. 1967 w Kopenhadze) - duńsko-islandzki artysta tworzący rzeźby oraz instalacje wykorzystując nietypowe dla rzeźby "materiały" takie jak światło, woda oraz temperatura powietrza."...czytaj więcej na Wikipedia


 Artysta zamienia książki w domy. Tnie papier przy użyciu lasera.


Robert The

nowojorski artysta, znany głównie ze swojej rzeźby pistoletu wykonanej z książki. Więcej o artyście na Wikipedia.(j. angielski).

Strony Główne


Georgia Russell

urodzona w Szkocji artystka, która tnie, nacina, rozcina, przekształca druki, książki, nuty , mapy, gazety i fotografie.


Candida Höfer
  
o sylwetce pisaliśmy już wcześniej w relacji ze spotkania z Panem Krystianem Szczęsnym w Bibliotece Pedagogicznej TUTAJ! urodzona w Kolonii (Niemcy) fotograf znana jest ze swoich perfekcyjnych technicznie i monumentalnych fotografii bibliotek. W 2006 roku wydała książkę "Libraries", gdzie możemy podziwiać piękno bibliotek na całym świecie. Na zdjęciu Biblioteka Trinity College w Dublinie.Carol M. Highsmith

jest fotografem, autorem i wydawcą. Sfotografowała całe Stany Zjednoczone: krajobrazy, architekturę, życie miejskie i wiejskie oraz ludzi w ich środowiskach pracy. Pragnie udokumentować początki XXI wieku.
Jest autorką fotografii Biblioteki Kongresu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz